Časté dotazy

Není škola nebezpečná? Co je to přiměřené riziko?

Abychom mohli děti učit samostatnosti a zodpovědnosti, která pramení z přirozených důsledků, potřebují projít vlastní zkušeností, pod dohledem dospělé osoby.

Ve škole se nic nenaučí!

Máme předmětové hodiny a po zbytek dne se děti učí hrou, zkušeností, projekty,… Snažíme se vytvořit koncepci výuky tak, aby děti na přezkoušení byli co nejvíce připraveni, avšak zodpovědnost za vzdělání mají rodiče.

Zvládnu domácí vzdělávání?

První stupeň je brnkačka. Budeme poskytovat učební materiály, které děti potřebují. Je důležité vybrat vhodnou kmenovou školu, která nebude náročná na vědomosti, ale ocení jiné dovednosti a nadšení. Při vzdělání se snažíme být oporou.

Škola je na horách, jaká je dostupnost?

Máme zkušenost, že společně vše zvládneme společnými svozy a společnou podporou.

Co dělat čt/pá?

Jedním z našich pilířů je podpora rodiny… budeme rádi, když budete spolu nebo na výměnu s kamarády ze školy. Do budoucna chceme výuku nasměřovat na celý týden… formou
výletů, doučování apod.

Neziskovka je nejistota!

Snažíme se zajistit organizaci tak, abychom přežili opravdu vše. Při pandemii jsme zjistili, že naše škola je velmi pružná, přizpůsobivá, a že umíme fungovat i v době nouzového stavu.

Jak děti zvládnou střední školu?

Rozhodující je pro nás to, že naše děti půjdou takovou životní cestou, která je bude činit šťastnými. Podporujeme je v jejich darech a nadáních a proto věříme si, že si své místo v životě najdou. Běžná základní škola v tomto směru také nedává žádné jistoty. U nás máme tu, že jsou naše děti motivované a mají chuť se učit.

Jakou garanci poskytujete ve srovnání s běžnými ZŠ?

Jsme transparentní. Jsme nízkonákladoví, jelikož se hodně učíme přirozeným způsobem, přirozeně nastalými situacemi. Máme léty ověřený tým, komunitu. Jsme provozně hodně soběstační – brigády, výpomoc. Velmi intenzivně vše komunikujeme,
restrukturujeme, přehodnocujeme.

Musím se jako rodič zapojit do chodu školy?

Naši rodiče mohou realizovat své dary a nadání v rámci Spolku, nejenom školy. Spousta lidí v dnešní době touží po smyslu a my pro to vytváříme prostor. Je velmi vítané a nezbytně nutné, aby rodič nějaký čas ve škole strávil, aby věděl, jaká vládne atmosféra, jak fungují pravidla a jejich děti. Komunita je také místem, kde je každý slyšen a potkává se s lidmi podobných názorů… Vše je však založeno na dobrovolnosti.

Je to drahé. Školu si mohou dovolit pouze movití rodiče.

Na první pohled to tak může vypadat. Opak je však pravdou. Do školy chodí i děti maminek, které jsou samoživitelky. Je to o prioritách. Pokud vám není jedno, kdo se vašim dětem věnuje, když nejsou doma… a je vám blízké sebeřízené vzdělávání, respektující přístup a nebojíte se trochu vyčnívat z davu… vždy se finance najdou.